Kategorie
Archiwa

Składniki mineralne

Składniki mineralne u dorosłych stanowią ok. 4% wagi ciała, a z tego ponad połowa – to materiał budulcowy kości, zębów, paznokci i tkanek miękkich. Reszta wchodzi w skład krwi i innych cieczy w ustroju. Prawie wszystkie pierwiastki mogą się znajdować w naszym organizmie w postaci jakichś związków. Ale oczywiście ,większość w formie „śladów”, czyli tak małej ilości, że zyskały nazwę mikroelementów (np. cynk, jod, krzem, fluor, selen, miedź, kobalt, mangan).

Składniki mineralne mierzy się w gramach, miligramach lub mikrogramach. Organizm dorosłego mężczyzny, ważącego 70 kg, zawiera następujące składniki mineralne (w g):

Składniki mineralne wchodzą w skład materiałów budulcowych całego organizmu regulują też wiele procesów odbywających się stale w organizmie biorą udział w procesach trawienia, wchłaniaiia, przemiany materii. Bez nich organizm nie mógłby żyć i pracować. Zależnie od funkcji, jaką spełnia dany składnik, gromadzą się me w różnych ilościach. Na przykład siarki najwięcej jest w skó- ze, włosach i paznokciach, potasu – w komórkach, sodu – j cieczach, żelaza w hemoglobinie (czerwony barwnik krwi), jodu v tarczycy, cynku – w trzustce, kobaltu – w narządach krwiotwór- zych.

Zaburzenia w gospodarce składnikami mineralnymi są dość ozpowszechnione, a powstają najczęściej na tle nieracjonalnego, wadliwego żywienia, jak również mogą powstać wskutek różnych horób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *